MENU

Molitanové peny

Naše technické peny sa používajú takmer vo všetkých odvetviach no hlavne

Obalová technika
Naše výrobky sú materiálmi s vynikajúcimi vlastnosťami pre použitie v priemysle obalovej techniky a slúžia hlavne ako výplne škatúľ, tašiek, debien a pod. Disponujú náležitou pevnosťou a zároveň aj pružnosťou potrebnou na eliminovanie nárazov a tlmenie vibrácií. Sú neodmysliteľným materiálom pre vystužené obaly cenného tovaru.

Automotive
Úlohou polyuretánových pien vyvinutých výslovne pre automobilový priemysel je tlmiť vibrácie, izolovať zvuk a vodu a zohrávajú aj úlohu dištančných prvkov v systémoch ako sú napr. strechy, dvere, tienidlá a palubné dosky. Spracovanie prebieha pri zohľadnení charakteristických vlastností produktu a požiadaviek zákazníka. Ani spracovanie produktov, od tých najjednoduchších až šikmo alebo CNC technológiou rezané, samolepiacim povrchom opatrené výrobky nepredstavuje problém.

Zobraziť ďalšie príklady

Elektrotechnika
Naša ponuka obsahuje aj peny zodpovedajúce požiadavkám vzťahujúcim sa na ESD ochranu. Pre iné oblasti aplikácie sú k dispozícii peny zodpovedajúce požiadavkám normy UL94 vzťahujúcim sa na ohňovzdornosť materiálov elektronických súčiastok. Naše peny sa využívajú aj ako súčiastky elektronických zariadení, napr. ako tlmiče hluku a vibrácií alebo ako vetracie prvky.

Výroba domácich spotrebičov
Podobná oblasť využitia ako v elektronickom priemysle, peny odporúčame využívať na tlmenie hluku a vibrácií, filtráciu a tesnenie. Naše peny vyhovujú požiadavkám smerníc REACH a RoHS (Obmedzenie používania nebezpečných látok), vzťahujúcim sa na obidve priemyselné odvetvia.

Filtrácia, čistenie
V súčasnosti sa požaduje, aby sa minimalizovalo množstvo škodlivých látok vypúšťaných do životného prostredia. K tomuto pomáhajú peny vyvinuté pre účely filtrácie vody a vzduchu. Jedným z dôležitých krokov pri výrobe ocele a hliníka je vyčistenie suroviny od pevných nečistôt. Vynikajúcim riešením pre tento účel je aplikácia keramických filtrov s rôznou jemnosťou buniek, ktorých základnou výrobnou surovinou sú produkty typu Bulpren.

Ľahký priemysel
Textilom laminovaná mäkká PU pena je jednou z obľúbených surovín v ľahkom priemysle. Tkanina uzavrie a ochráni povrch a zároveň pôsobí esteticky, pena zasa poskytuje mäkkosť a pružnosť.

Výroba športových potrieb
Veľa predmetov slúžiacich na šport a zábavu vďačí za svoje špeciálne vlastnosti práve nami vyrábaným PU penám. Mäkká PU pena zohráva významnú úlohu vo funkcionalite a pohodlnosti takýchto predmetov: lyžiarske okuliare, topánky, cyklistické nohavice, žinenky, rekreačné hračky pre deti a pod.

Ďalšie ako: textílny, kozmetický, spotrebný, obuvnícky, kožiarsky a pod.

Popis a použitie technických pien v praxi

Klasická, mäkká polyuretánová penaklasicka pena

Sú to hlavne peny - molitany využívané ako čalúnnické. Hustota našich klasických pien sa pohybuje v rozmedzí od 15 kg/m3 do 130 kg/m3, tvrdosť od 1.3 KPa do 13 kPa.

Použitie: možno ich využiť v obalovej technike, na tlmenie vibrácií, tesnenie, v textilnom priemysle na plameňové laminovanie, čalúnenie.

Špongie pre domácnosť

SWEEPEX®, S-2130

Peny Sweepex® svojimi nepravidelnými bunkami pripomínajú morskú hubu. Štruktúru buniek možno regulovať od extra jemnej až po extra drsnú. Okrem toho existuje aj v prevedení likvidujúcom baktérie a so sieťovitou štruktúrou buniek.

Použitie: tieto typy, sú ako „špongie” využívané v kozmetickom priemysle a v potrebách pre domácnosť. Typ S-2130 – kvôli jeho výrazným farbám – sa využíva aj v iných oblastiach, napr. pri výrobe obalov, detských hračiek alebo dekoračných predmetov.

POTTSCORERPOTTSCORER

Peny Pottscorer sú produkty vyznačujúce sa dobrou odolnosťou voči mechanickému zaťaženiu. Vďaka tvrdosti, dobrej odolnosti voči opotrebovaniu a roztrhaniu.

Použitie: výborne hodia na výrobu umývacích a masážnych špongií, maliarskych valcov a leštiacich kotúčov.

PADIFLEX, 26. BULFAST® S 35

Polyuretánové peny na báze polyesteru vyvinuté vyslovene pre využitie v textilnom priemysle, sa vyznačujú lepšou svetelnou stabilitou oproti normálnym penám. Pena Bulfast® S 35 odoláva aj priamemu slnečnému žiareniu, nezožltne.

Použitie: vynikajúco sa hodí na použitie v textilnom priemysle, napr. na výrobu ramenných vypchávok, plaviek alebo spodnej bielizne a všade tam, kde je vyžadovaná farebná stálosť peny: napr. pri výrobe dekoračných predmetov alebo obalov.

Polyuretánové peny s otvorenými bunkami

BULPREN® S, R, DPOTTSCORER

Typy Bulpren® S, R a D sú sieťovitými polyuretánovými penami na báze polyesteru. Štruktúra peny je úplne otvorená, neobsahuje ani jednu uzavretú bunku. Túto špeciálnu štruktúru materiálu možno dosiahnuť termickým sieťovaním, počas ktorého, po procese spenenia materiálu, sa zostávajúce membrány buniek vyrazia a stavia sa s rebrami buniek. Všetky peny typu Bulpren sú odolné voči vode, benzínu, lúhom, pracím prostriedkom, rope a mazivám.

Použitie: produkty Bulpren® S sú štandardné filtračné peny, ktoré sa používajú na všeobecnú filtráciu vzduchu.
Pevnosť v tlaku pien typu Bulpren® R je vyššia a preto ich odporúčame využívať napr. ako pomocný výrobný materiál keramických filtrov používaných v železnej metalurgii.
Typ Bulpren® D je pena so zvýšenou ohňovzdornosťou, zodpovedajúca požiadavkám normy MVSS 302.

FILTREN T & TM

Peny Filtren T a TM sú polyuretánové peny na báze polyéteru. Regulovaná veľkosť buniek a ich otvorená štruktúra zabezpečujú reprodukovateľné filtračné vlastnosti. Sú ideálne na mechanickú a biologickú filtráciu vody, prípadne aj v akváriách, pretože nie sú toxické.

Použitie: peny typu Filtren T majú oveľa širšie možnosti uplatnenia. Možno ich použiť na filtráciu vody, filtráciu vody v akváriách, v strešných vetrákoch. V poslednej doba sa začala využívať aj na výrobu záhradných vankúšov, vďaka vlastnosti „dry-feel” – rýchle schnutie.

Ohňovzdorné polyuretánové peny

MVSS ÉTEROVÉ PENY

Do kategórie MVSS sú zaradené tie éterové peny, ktorých 13 mm hrúbka vyhovuje požiadavkám normy MVSS 302, aplikovanej v automobilovom priemysle.

Použitie: nehorľavé peny (MVSS 302) a peny so zníženým odparovaním sa aplikujú predovšetkým v kombinácii s inými penami, fóliami, textíliami a pod.

ESTEROVÉ PENY PRE AUTOMOBILOVÝ PRIEMYSELPOTTSCORER

Esterové peny pre automobilový priemysel sa spravidla aplikujú spoločne s inými materiálmi. Tieto typy, v porovnaní s klasickými penami, disponujú aj nasledujúcimi vlastnosťami:

SF – tzv. low-fogging typy bez odparovania

M – typy pien zodpovedajúce aj prísnym kvalitatívnym požiadavkám automobilového priemyslu

D – vyhovujú požiadavkám normy MVSS 302

E – dobre vysekávateľné esterove_interiertypy

SX – peny bez zápachu

X – nízke emisie

Všetky typy možno laminovať plameňom, alebo inými technológiami ich možno kombinovať s rôznymi materiálmi, ako sú napríklad tkanina alebo fólia.

LAMIFLEX, FLIKESPOTTSCORER

V porovnaní sklasickými esterovými penami vykazujú peny Lamiflex v niektorých vlastnostiach lepšie výsledky:

Lepší pocit komfortu

Vyššia pružnosť

Nižšie odparovanie

Podobné vlastnosti v oblasti ohňovzdornosti

Použitie: peny Lamiflex a Flikes sú polyéterové, plameňom laminovateľné peny, odporúčané predovšetkým pre automobilový priemysel. Penu Lamiflex okrem iného možno využiť napríklad aj v obuvníckom a kožiarskom priemysle, alebo pri výrobe športového oblečenia.

FIREFLEX®POTTSCORER

Mäkké peny typu Fireflex® S na báze polyesteru a typu Fireflex® T na báze polyéteru zodpovedajú požiadavkám normy UL 94, pre kategóriu HF1 vzťahujúcej sa na elektronický priemysel a normy MVSS 302 vzťahujúcej sa na automobilový priemysel.

Použitie: vďaka schopnosti pohlcovať hluk sa využíva v automobilovom priemysle na výrobu obkladov znižujúcich hluk, v elektronickom priemysle, pri výrobe strojov a prípadne aj ako obklad stien budov.

FIREND®

Firend® je mäkká impregnovaná polyuretánová pena, ktorá je z hľadiska ohňovzdornosti jedným z najlepších materiálov penovej štruktúry. Firend® je typom, ktorý zodpovedá požiadavkám väčšiny noriem pre požiarnu techniku. Netopí sa ani pri vysokej teplote, v ohni nekvapká. Spĺňa:

norma Firend

ISO 3582 SE

MVSS 302 SE

UL94 HF1 és VO

Zodpovedá požiadavkám FAR-Part 25 (28853a-b)

Izolačné polyuretánové peny

SUPERSEAL, PURESEALklasicka pena

Mäkká nepremokavá polyuretánová pena Superseal s nízkou schopnosťou nasávania vody a prepúšťania vzduchu. Preto ju možno dobre aplikovať ako tesnenie pred vodou a vzduchom.
Typy: Superseal W, Superseal KD, Pureseal W a pena Pureseal DBR 100 s vysokou hustotou.

Použitie: hlavné oblasti využitia sú predovšetkým: klimatizačné a vetracie zariadenia, tesnenie zrkadiel, okien, dverí, strešných okien, reflektorov, tlmičov chvenia a hluku.

Špeciálne baliace polyuretánové peny

EUROSTAT®POTTSCORER

Mäkké antistatické polyuretánové peny Eurostat® na báze éteru (ESD), zodpovedajúce požiadavkám klasifikácie triedy „D“ určeným v norme MSZ EN 61340-5-1 / 5-2, ktoré boli vyvinuté výslovne ako ochranný baliaci materiál pre elektronické súčiastky.

Použitie: poskytujú optimálnu ochranu pred elektrostatickým výbojom, otrasmi a chvením. Túto ideálnu ochranu možno ešte zvýšiť tým, že sa pena vyreže presne v tvare predmetu.

EUROCELL

Polyuretánová pena Eurocell na báze polyéteru s vysokou objemovou hmotnosťou. Mimoriadne pružná, takmer až podobná gume, s nepatrnou trvanlivou zmenou tvaru a vysokou tvrdosťou.

Použitie: má široké možnosti uplatnenia a preto sa odporúča napríklad na tesnenie, tlmenie chvenia, v obľube ju majú športoví gymnasti ako kobercovú podložku pri cvičení na prostných a používa sa dokonca aj v obuvníckom priemysle.

SEMI-RIGID HABOKPOTTSCORER

Peny Semi-Rigid vo svojej charakteristike vykazujú vysokú hysteréziu (to znamená mieru pohltenia dynamickej energie aplikovanej na stlačenie peny, resp. rozdiel pri stlačení a uvoľnení) oproti klasickým polyuretánovým penám. Vyhovuje požiadavkám tzv. drop-testu, to znamená, že ak zabalený produkt podľa špecifikácie necháme spadnúť na zem z výšky 1,5 m, tak sa nepoškodí.

Použitie: kvôli tejto fyzikálnej vlastnosti je možno dobre využívať ako výstuhu balíkov: pohlcuje dynamickú energiu, tlmí nárazy.

Kompozitná polyuretánová pena

POTTSCORER

Heterogénne peny sú recyklované polyuretánové penové produkty: vyrábajú sa zo zvyškov peny vznikajúcich pri výrobe penových blokov, špeciálnou technológiou, vyvinutou priamo pre tento účel. Čo sa týka ich vlastností, nie sú až tak pružné a ich tvrdosť a hustota je vyššia oproti ostatným typom polyuretánových pien. Ponúkame ich skutočne v širokom sortimente, od úplne ľahkých pien s hustotou 40 kg/m3 až po materiály s hustotou 750 kg/m3. Najväčší dopyt je na heterogénne peny s hustotou 100 – 200 kg/m3.

Použitie: výroba športových potrieb, nábytku, obuvi. Odporúčame ich aj ako akustickú izoláciu pod parkety a metrážne koberce, na znižovanie hrmotu strojov vo výrobe a aj na balenie ťažkých predmetov.

Tepelne formovateľné a tepelne zhutnené polyuretánové peny

URECOM

Urecom je sieťovaná mäkká PU pena na báze esterov zhutnená tepelnou kompresiou. Jej charakteristickou vlastnosťou je schopnosť zadržiavať v sebe veľmi veľké množstvo tekutiny.

Použitie: napr.: dávkovač farieb v toneroch

TERMOFLEX

Tepelne formovateľná pena semi-rigid na báze éterov.

Použitie:využíva sa predovšetkým v automobilovom priemysle, ako prvok čalúnenia strechy, bočných stien a zadného panelu vozidla.

Expanded PE -EPE (PE peny s hrubými bunkami – hlavne pre obaly)

Expanded PE -EPE

PE pena s uzavretými bunkami, bez priestorového sieťovania. Existujú dva druhy, aplikované ako celok a laminované. U laminátových pien sa potrebná hrúbka dosiahne laminovaním tenších 5 alebo 10 mm hrubých dosiek. Oproti PE pene cross linked možno jej odpad po zomletí znovu využiť.

Použitie: je obľúbeným obalovým materiálom, lebo pri relatívne nízkej hmotnosti možno dosiahnuť oporu vysokej úrovne. Pri vhodnom recyklačnom systéme možno obaly vyrobené z tohto PE ľubovoľne krát znovu využiť.

Cross Linked PE (priestorovo sieťované PE peny – technické využitie)

Cross Linked PE (priestorovo sieťované PE peny – technické využitie)

Peny Cross Linked PE s chemicky priestorovo sieťovanými, uzavretými bunkami, sú typy s vynikajúcou a veľmi jemnou štruktúrou buniek. Naša firma spracováva len vysokokvalitný polyetylén a EVA kopolyméry.

Vyrábame peny s hustotou 25 kg/m3 - 300 kg/m3 v rôznych farbách, ako sú napr.: čierna, biela, sivá, antracitová, modrá, zelená, žltá a červená. V prípade objednávky minimálne stanoveného množstva peny sme schopní vyrobiť na objednávku aj iné farby. Ponúkame aj ohňovzdorné, disipatívne a vodivé typy pien.

PE peny tohto typu možno tepelným formovaním ľahko tvarovať, vodu nasávajú len minimálne, majú vynikajúce tepelnoizolačné vlastnosti, dobre pohlcujú vibrácie, majú nízku priepustnosť pre pary, sú odolné voči poveternostným podmienkam a všeobecne aj voči chemickým látkam.

Použitie: automobilový priemysel, akustika, letecký priemysel, domáce potreby, stavebný priemysel, elektronika, obalová technika, športové potreby a potreby pre voľný čas.

EPDM, SBN, NBR, PVC/NBR, PVC/NBR/CR, CR

V prípade dodávok pregumove peny EPDM, SBN, NBR, PVC/NBR, PVC/NBR/CR, CR automotív je naša paleta spestrená prírodnými a syntetickými gumovými penami (EPDM, SBN, NBR, PVC/NBR, PVC/NBR/CR, CR), spomedzi ktorých najčastejšie spracovávame EPDM s uzavretými a s polo uzavretými bunkami.
Hlavné vlastnosti: vysoká tepelná odolnosť, výborná UV a ozónová odolnosť, malé trvanlivé zmeny tvaru.

Použitie: distančné podložky, tesnenia, uzatváracie prvky, tlmiče chvenia, tlmenie hluku (EPDM s polo uzavretými bunkami).